Založ si blog

Nemali by sme ďakovať aj kapitánovi Dankovi?

Viete nad čím premýšľam?

Tešia ma naše čísla chorých. Tým nemyslím, že ma teší, že máme chorých na COVID-19, ale KOĽKO „len“ ich je v porovnaní s inými krajinami.

Taká súvislosť mi napadla, pri tom, ako si všímam hrozivé čísla v Taliansku a Rakúsku, či dokonca celý lyžiarsky región v karanténe. Pri takto pozvoľne rastúcich číslach u nás, nezohrali nejakú rolu aj Dankove dovolenkové poukazy? Neviem presné čísla, možno by stálo za úvahu ich zistiť, že koľko Slovákov trávilo dovolenku počas jarných prázdnin u nás, namiesto Rakúskych, či Talianskych stredísk. Zábery prepchatých Tatier, či Jasnej aj počas Nového roka, či jarných prázdnin boli takmer v každých správach. Len v mojom okolí bola väčšina známych na Slovensku a často práve aj s argumentom „lebo poukazy“.

Istotne celé poukazy zaťažili zamestnávateľov, o tom niet pochýb. Pomohli však v podpore cestovného ruchu v roku 2019 vo zvýšených počtoch prenocovaní Slovákov.
Pripájam článok z 24.januára tohto roka. Počet prenocovaní Slovákov u nás doma stúpol najviac v rámci EÚ a to až o 11,1 milióna, čo je rast o 15,1 %.

Tento trend určite pokračoval aj v začiatku roka 2020. Na východe určite aj počas jarných prázdnin. Možno to dopomohlo k tomu (aspoň u nás na východe), že sa tu vírus v takej miere nedoviezol. Keď k tomu pridáme vládne reštrikcie, hneď od prvého nakazeného a všetky následné kroky, niet divu, že patríme medzi 11 najbezpečnejších krajín. Argument, že máme nízky počet chorých, lebo je aj nízky počet testovaní, dostáva na frak. Lebo dnes napríklad bol počet testovaných 1454 ľudí a ochorení 24. Je to 1,65% podiel zachytených ochorení z počtu testovaní. V začiatkoch to bolo 4,5 % chorých počtu testovaných. Podobne deň predtým, 1200 testovaných a 26 chorých. Pribúda evidentne najmä počet testovaní samoplatcov, kde ale neboli zachytené v súkromných labákoch významné čísla nakazených.

Či však projekt „dovolenkových poukazov“ prežije, je otázne. Pri problémoch, ktoré bude mať Slovenská ekonomika, to bude ďalšie bremeno pre zamestnávateľov, ktorého sa budú chcieť zbaviť. Osobne si však myslím, že strediská cestovného ruchu na Slovensku, tak ako aj iné segmenty, gastro a podobne, budú potrebovať podporu. Nik si dnes netrúfne odhadnúť, ako budú vyzerať letné dovolenky. Možno na nich ľudia mať nebudú, možno budú ešte zatvorené hranice a letiská. Možno budú aj krajiny ako Chorvátsko, či Grécko ešte stále bojovať s COVID-19. Taliansko určite nebude pripravené na žiadnych turistov, to je jasné už dnes. Možno sa reštrikcie uvoľnia a ľudia pôjdu aspoň niekde na Slovensko. Možno nie a možno áno.

Cestovný ruch najbližšie obdobie už nebude, aký bol. Považujem však za patričné, poďakovať aj pánovi Dankovi, že aspoň v roku 2019 a v  začiatkoch roka 2020, pomohol jeho nápad nášmu cestovnému ruchu. To, že možno nepriamo pomohol aj v boji proti „korone“ možno ostane len môj syntax okolností. Ale to mi je jedno.

A cenu pokrytec roka získava. . . . .

11.05.2020

Je rok 2015 a vy, ako opozičník kritizujete svojho rivala za prezamestnanosť na úrade. Na tento úrad sa za hlavného šéfa dostanete o dva roky neskôr, aj vďaka neustálej kritike netransparentnosti, kradnutie, zamestnávanie „kamarátov“ a pod. Prosto „šťááástie“. To, že človek o ktorom hovoríme si postavil kampaň aj na EEI, s ktorým jeho úrad nemá, ale že NIČ [...]

Poskočiť v rebríčku, len kam?

05.05.2020

Transparency international Slovensko sa podarilo niečo úžasné. V hodnotení „transparentnosti“ žúp sú skokanom v rebríčku Áno, ONI sami sú skokanom rebríčka transparentnosti, nie Košická župa, nie Trnka ! Predstavte si situáciu: ste kondičný tréner a súčasne sedíte v odbornej porote, ktorá hodnotí, ako ôsmi vypasení zverenci schudnú. A aké to prekvapenie, [...]

Pre koho sú lokálni politici?

29.04.2020

Náš mocipán v meste Košice svojimi krokmi dokazuje, že ON OSOBNE je nám na nič. Nesplietam. Fakt. Nechcem byť za regionálnu „pani Blahovú“. Ale tí občania mesta, ktorí majú od prírody nízky tlak, oceňujú, že im ho primátor Polaček dvíha. Ochotne. Často. Karanténa pre zatúlané zvieratá, ktorá NIE je pre mesto zabezpečená, sa konečne dostala do verejnoprávnej [...]

koronavírus, Denver, Colorado

Na Slovensku nepribudol žiaden nový prípad Covidu-19

29.05.2020 09:37

Vo štvrtok urobili takmer 1900 testov, nepribudlo žiadne úmrtie.

študenti, škola, vysoká škola, univerzita

Nemecko požičia študentom. Bezúročne aj slovenským

29.05.2020 09:00

Nemecko začne poskytovať bezúročné pôžičky zahraničným vysokoškolákom. Opatrenie sa vzťahuje aj na študentov zo Slovenska.

Kosovo albin kurti

Ústavný súd v Kosove podporil prezidentov výnos o vymenovaní premiéra

29.05.2020 08:58

Politická kríza v Kosove trvá od konca marca, keď parlament vyslovil Kurtiho vláde nedôveru.

Dunica, zvieratá

Hladné zvieratá útočili na ľudí

29.05.2020 07:00

Pobehujúce kone, dobytok či psy. To bola takmer denná realita v mestskej časti Dubnice nad Váhom. Nezodpovedný chovateľ sa o zvieratá nestaral.