Založ si blog

Ľudia, netreba robiť paniku, odkazuje Rasťo

Máte cestu, ktorou každý boží deň jazdíte do práce, alebo vás vezie autobus verejnej osobnej dopravy. Cesta vedie malebnými serpentínkami v lesíku. Je to tak idylické a vy ste tak šťastný. Asi tak, ako v šou Jána Krausa „O nádejnom Kysučanovi“. Tešíte sa, že síce to máte do krajského mesta Košice ďalej, ale za to ten božský kľud, keď prídete z toho rušného mesta domov…..to stojí skrátka za to. Až pokiaľ „nekľakne“ most, ktorý premosťuje veľkú vodnú nádrž Ružín a  rok jazdíte po obchádzke 30 km navyše. Nadávate na župu, vlastníka mosta, že konal neskoro „lebo všetci videli ako most padá“. Nadával aj Rasťo Trnka, vtedy ešte poslanec župy, z nečinnosti „vinil“ bývalé vedenie. Prokuratúrou sa oháňal, kontroly transparentnosti výberu zhotoviteľa stavby chcel a podobne. Mimochodom stavba „Zdenka Trebuľu“ napokon získala cenu stavba roka…..to len na okraj.

Dnes má však povestné insígnie kraja v rukách Rasťo Trnka. A čo sa deje? Tá istá cesta, rovnako „viditeľný“ defekt v jej inom úseku, pri vodnom prameni. Ale na rozdiel od bývalého vedenia, on koná HNEĎ. A to ako???? Šikovný ansámbel totiž už v decembri 2018 podpíše zmluvu na rekonštrukciu cesty v úseku, ktorý sa prepadáva. Vo včerajšej reportáži v komerčnej televízii odzneli všetky podstatné fakty. A tak som si zmluvu vyhľadala a spracovala genézu „problému“.

Podpísať totiž zmluvu na realizáciu zosuvu cesty v decembri a mať lehotu 60 dní na výstavbu? V ZIME????? V snehu a v mraze ide niekto stabilizovať zosuv? Samozrejme k plneniu diela nedošlo. Podľa vyjadrenia p. Trnku došlo k zhoršeniu zosuvu PO zime, po tej zime, počas ktorej to už malo byť hotové. Citujem odborné vyjadrenia tohto rozhýbaného župana „pol roka potom boli naťahovačky so statikmi“. Čo???? Čo je toto za vyjadrenie? Statici nie sú babky na trhu, statici by mali byť tí, ktorí už pri príprave celej stavby mali navrhnúť úpravy tak, aby boli realizovateľné. Aké naťahovačky? Snáď išlo o odborné diskusie, prieskumy územia a podobne. Ako je vôbec možné, že zhotoviteľ nevedel realizovať dielo? A prečo vlastne až po POL roku od uplynutia termínu na zhotovenie diela dôjde k ukončeniu zmluvného vzťahu? Pol roka trvalo, kým niekto na župe pochopil, že za 80 tisíc veru tento zosuv žiaden Merlin neurobí? Malo sa to všetko udiať v januári 2019, resp. keď nenastúpili na realizáciu diela. Hneď sa mala zmluva zrušiť a vyhlásiť nová súťaž a mali by sme dnes vo veciach jasno. Podľa včerajších záberov je teleso cesty evidentne podmyté. Oporný múr absolútne zdegradovaný. Miestni akiste totálni „laici“ v ankete svorne tvrdia, že po každom daždi je to horšie a horšie a viditeľne cesta vždy trošku klesne. Starosta obce Margecany, p. Petrík vyplašený, upozorňuje na riziká pre Hnilecký a Hornádsky región a bije na poplach. Naproti tomu stojí pred kamerami akože vážny pán Trnka. S nespochybniteľným stoickým kľudom uisťuje, že „netreba panikáriť“. Toto si môže dovoliť povedať seriálový František svojej Zuze, ale nie predstaviteľ kraja, s tak závažným problémom na stole.

Mojej pozornosti neuniklo konštatovanie redaktora, že osobne pán Trnka jazdieva na rokovania do Spišskej Novej Vsi po diaľnici smerom na Prešov. Danému úseku cesty sa teda pre istotu vyhýba. Zábavné. Samozrejme, že nemá dôvod na paniku. Garde sa vymenilo. To, čo on neustále kritizoval, teraz robí s dychberúcou aroganciou a riadnou dávkou sebavedomia. Keby jestvovala cena „sklamanie župných volieb“, myslím, že pán Trnka by ju všetkým županom na Slovensku s ľahkosťou vyfúkol. Hrdo by ju vystavil do vitríny. V politickom dôchodku, kam sa v ďalších regionálnych voľbách (ak vôbec bude mať odvahu kandidovať) isto poberie, z nej môže utierať prach. Neskôr v tom ozajstnom dôchodku, môže vnúčatám rozprávať fantazijnú rozprávku „O rozhýbanom kraji“.

Stratil som pero, nepodpíšem!

31.05.2020

A k tomu stratil ešte aj rozum a hrdosť. Zas a znova potvrdzuje župan Trnka svoju malosť. Tým vôbec nemyslím malosť fyzickú. Za to naozaj nemôže. Môže však za to, akým vnútorne malým človekom je. Viete. Ten pocit, keď je niekto najprv geroj, lebo sa vraj teší na porovnávanie výdavkov na dohody za svojej éry a v minulosti po tom, čo poslanci schválili kontrolu [...]

A cenu pokrytec roka získava. . . . .

11.05.2020

Je rok 2015 a vy, ako opozičník kritizujete svojho rivala za prezamestnanosť na úrade. Na tento úrad sa za hlavného šéfa dostanete o dva roky neskôr, aj vďaka neustálej kritike netransparentnosti, kradnutie, zamestnávanie „kamarátov“ a pod. Prosto „šťááástie“. To, že človek o ktorom hovoríme si postavil kampaň aj na EEI, s ktorým jeho úrad nemá, ale že NIČ [...]

Poskočiť v rebríčku, len kam?

05.05.2020

Transparency international Slovensko sa podarilo niečo úžasné. V hodnotení „transparentnosti“ žúp sú skokanom v rebríčku Áno, ONI sami sú skokanom rebríčka transparentnosti, nie Košická župa, nie Trnka ! Predstavte si situáciu: ste kondičný tréner a súčasne sedíte v odbornej porote, ktorá hodnotí, ako ôsmi vypasení zverenci schudnú. A aké to prekvapenie, [...]

Urbáni

Zomrel bývalý poslanec za HZDS Milan Urbáni, podľahol ťažkej chorobe

18.06.2024 07:26

Do politiky vstúpil v roku 2002, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za HZDS Vladimíra Mečiara.

migranti

Varšava žiada Nemecko, aby vysvetlilo incident s migrantami vyvezenými do Poľska

18.06.2024 06:29

Nemecká polícia minulý piatok údajne odviezla rodinu afganských migrantov za hranice a nechala ju na parkovisku.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie

Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive

18.06.2024 06:22

Tisíce ľudí v Jeruzaleme vyjadrovali nespokojnosť s Netanjahuovou vládou.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Väčšina Ukrajincov stále považuje Zelenského za prezidenta. Putin pochválil KĽDR

18.06.2024 06:10, aktualizované: 06:50

Aj keď prezidentovi Zelenskému uplynulo funkčné obdobie, aj bez volieb ho podľa prieskumu 70 percent Ukrajincov považuje za svojho prezidenta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 78
Celková čítanosť: 395281x
Priemerná čítanosť článkov: 5068x

Autor blogu

Kategórie