Založ si blog

F®ešácke Košice

Všetci máme v živej pamäti ako pred komunálkami odvšadiaľ vyskakoval p. Polaček. Bol takmer v každej chladničke. Dojímavý bol na foto s cyklo helmou, ba aj rastlinkou v ruke. LEBO chce zelenšie mesto. Po voľbách však na nás vyskakuje odvšadiaľ sieť predajní Fresh. Projekty sú doslova naklonované. Podobajú sa ako vajce vajcu. Trepú sa všade. Najnovšie taký zámer je zverejnený aj na stránkach mestskej časti Sever. Lokalita? Tak ako väčšinou, hneď oproti inému už jestvujúcemu obchodnému centru Beta s dosť dobre zásobenou predajňou potravín. Už teraz pritom ide o oblasť s problémovým dopravným napojením. V projekte nájdete stále sa opakujúcu časť v technickej správe, že v čase po skončení otváracích hodín, ako oni poskytnú v tomto prípade 30!! miest na parkovanie aj tam žijúcim ľuďom. Zlepšia tým vraj kvalitu ich života. Samozrejme, taký detail, že nejaké tie staršie stromy musia padnúť, riešime vetičkou o náhradnej výsadbe. Ako vidíme z reality už existujúcich predajní, ide zväčšia o vetché, tenučké stromčeky, čo sotva prežijú prvú zimu. Ale pán Rovinský, ekológ a ochranca stromov odrazu mlčí. Stačí mu iba náhradná výsadba. Staré stromy preč! O tom písali už iní v blogu Košický ekomasaker. Podobný zámer je totiž na križovatke Palackého.

Skrátka tento biznis s polyfunkčnými – supermarketovými krabicami v meste Košice nemá konca.
Prezieravo totiž táto šikovná spoločnosť skupuje pozemky, ktoré čuduj sa svete, potom verejný sektor potrebuje pre svoj ďalší rozvoj. A oni sú ochotní NIE že predať, ale len a len pozemky vymeniť! A aj presne vedia prečo.

Prečo trvajú na výmene? Lebo sa bezcenný pozemok pri ceste, môžu dostať lukratívne „zelené plochy“ na sídliskách.

Prečo napríklad podľa poslednej mediálnej prestrelky pánov Ihnáta a Labaša, by mali za pozemky pri hlavnej dopravnej tepne na jazere, ktoré nijak nemôžu využiť, dostať lúku na Ťahanovciach?
Prečo by na tomto sídlisku k obchodom, ktorých je tam požehnane (ani nejdem všetky menovať) mal pribudnúť ďalší? Starosta tam plánuje ekopark. Prečo nemá podporu nového vedenia mesta, ktoré malo rastlinku na bilbordoch? Vari vietor fúka od sponzora? Oháňať sa tým, že nie je čas, lebo ako chcú čerpať fondy, je veľmi zaujímavé. Pán primátor má zas a znova problém s časom. Nemal čas urobiť EYOF, bolo to riziko. Teraz opäť nemá čas a tak ide radšej zamieňať pozemky, namiesto toho, aby dal konečne niekto týmto vydriduchom po papuli a povedal, „predajte nám to, alebo sa s nimi zadrhnite, veď vám sú na nič, a my neustúpime“. Ale im vlastne nie sú na nič. Hovorí o tom aj príspevok jedného z diskutérov pod článkom a informácie, ktoré tam uviedol a preverila som ju, nájdete ju tu:
Správa o odpovediach na interpelácie a dopyty poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré boli prednesené na VI. zasadnutí MZ dňa 11.04.2019“ uverejnené na oficiálnej stránke mesta Košice. Ak si to chcete pozrieť, citujem diskutéra: „Otvor si tam súbor „Správa IaD VI.MZ.pdf“, prejdi na stranu 15, interpeláciu 84/19 a odpoveď na ňu, bod 10, kde sa píše, že LABAŠ, s.r.o. dlhodobo nemá vôľu odpredať uvedené parcely, iba zameniť.“

Je zarážajúce, že už nové vedenie mesta odrazu ide ústretovo zamieňať (materiál je z 3.júna 2019).

My teda už všetci vieme, na čo im podobné pozemky sú:  na vydieranie mesta. Ide pritom o verejnú stavbu a rozšírenie cesty, ktorej stav traumatizuje sídlisko a mesto už dlhé roky. O morálnom aspekte celého tohto cirkusu ani nehovorím. V biznise ju ťažko hľadať, ale neviem dokedy sa budú tieto veci u nás v meste prehliadať. Je zaujímavé, že bývalé vedenie ustúpiť nechcelo o čom svedčí konštatovanie, že DLHODOBO nechcel Labaš s.r.o. pozemky predať, iba zameniť. Nové vedenie už aj vie, za ktoré pozemky a dokonca vyšlú viceprimátora za starostom aby ho lámal. Dúfam, že sa p. Ihnát nedá zlákať vidnou tentokrát núkaných 120 miest na parkovanie pre verejnosť v čase MIMO otváracích hodín. Koľká veľkorysosť. Najviac pokrytecké je však médium, ktoré informáciu prinieslo. V článku najprv nechá zástupcu Labaš s.r.o. rozprávať o výhodách projektu, či nariekať mesto ako oni chcú stihnúť podať žiadosť na fondy. Argumenty starostu Ihnáta sú už v sekcii, za ktorú si musíte platiť. Protiargumenty sa bez tohto nedozviete. Je toto objektívne informovanie verejnosti? Je toto hodné denníka, ktorý získal novinárske ceny? Nemyslím si.

Naše mesto nevyzerá, že bude zelenšie, nevyzerá, že bude ekologickejšie, vyzerá, že bude F®ešáckejšie.

Vodárenská ňúračka v Košiciach po pol roku v kresle

18.06.2019

Posledné obdobie čítame až priveľa „vodárenských článkov“ v košickom lokálnom a novinárskymi cenami ovenčenom denníku. Doposiaľ som vodárne registrovala ako organizáciu, vďaka ktorej viac »

Konečne za niečo v Košiciach nemôže SMER!

07.06.2019

Áno! Smer nemôže za náhle „vydutú“ koľajnicu na električkovej trati v Košiciach. Predstavte si! Nemôže za to bývalé vedenie mesta. „Vydutá“ koľajnica je totiž na tej tridsaťročnej viac »

Zamyslenie neplateného blogera – Óda na slobodu

30.05.2019

Keď môžete a viete kriticky myslieť, analyzovať , vyhodnocovať a potom to nejako ľuďom sformulovať a pridať emóciu, ktorej sa ako žena celkom vzdať neviete. Keď blogujete, lebo si myslíte, viac »

Peter gajdoš, minister obrany,

Radary za 155 miliónov chce armáda kúpiť od Izraela

19.06.2019 20:35

Armáda bude prekvapivo nakupovať techniku od výrobcov mimo únie a NATO.

Boris Johnson

Aj tretie kolo súboja o post lídra britských konzervatívcov vyhral Johnson

19.06.2019 19:25

Získal 143 hlasov, o 17 viac ako v druhom kole.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prehliadky Čestnej stráže po príchode do Prezidentského paláca v rámci jej inaugurácie.

Čaputová nebude mať problém zasiahnuť do zloženia vlády po voľbách

19.06.2019 19:20

Vyjadrila sa tak pre české médiá tesne pred prvou návštevou Českej republiky. Zároveň uviedla, čo je pre ňu červenou líniou.

matovič, kiska

Matovič: Kiska sľúbil Remišovej post ministerky vnútra

19.06.2019 19:00

Bude OĽaNO spolupracovať s Kiskovou novou stranou? Pozrite si vo videu TV Pravda reakciu Igora Matoviča.

darinarufusova

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 65916x
Priemerná čítanosť článkov: 1648x

Autor blogu

Kategórie