Založ si blog

F®ešácke Košice

Všetci máme v živej pamäti ako pred komunálkami odvšadiaľ vyskakoval p. Polaček. Bol takmer v každej chladničke. Dojímavý bol na foto s cyklo helmou, ba aj rastlinkou v ruke. LEBO chce zelenšie mesto. Po voľbách však na nás vyskakuje odvšadiaľ sieť predajní Fresh. Projekty sú doslova naklonované. Podobajú sa ako vajce vajcu. Trepú sa všade. Najnovšie taký zámer je zverejnený aj na stránkach mestskej časti Sever. Lokalita? Tak ako väčšinou, hneď oproti inému už jestvujúcemu obchodnému centru Beta s dosť dobre zásobenou predajňou potravín. Už teraz pritom ide o oblasť s problémovým dopravným napojením. V projekte nájdete stále sa opakujúcu časť v technickej správe, že v čase po skončení otváracích hodín, ako oni poskytnú v tomto prípade 30!! miest na parkovanie aj tam žijúcim ľuďom. Zlepšia tým vraj kvalitu ich života. Samozrejme, taký detail, že nejaké tie staršie stromy musia padnúť, riešime vetičkou o náhradnej výsadbe. Ako vidíme z reality už existujúcich predajní, ide zväčšia o vetché, tenučké stromčeky, čo sotva prežijú prvú zimu. Ale pán Rovinský, ekológ a ochranca stromov odrazu mlčí. Stačí mu iba náhradná výsadba. Staré stromy preč! O tom písali už iní v blogu Košický ekomasaker. Podobný zámer je totiž na križovatke Palackého.

Skrátka tento biznis s polyfunkčnými – supermarketovými krabicami v meste Košice nemá konca.
Prezieravo totiž táto šikovná spoločnosť skupuje pozemky, ktoré čuduj sa svete, potom verejný sektor potrebuje pre svoj ďalší rozvoj. A oni sú ochotní NIE že predať, ale len a len pozemky vymeniť! A aj presne vedia prečo.

Prečo trvajú na výmene? Lebo sa bezcenný pozemok pri ceste, môžu dostať lukratívne „zelené plochy“ na sídliskách.

Prečo napríklad podľa poslednej mediálnej prestrelky pánov Ihnáta a Labaša, by mali za pozemky pri hlavnej dopravnej tepne na jazere, ktoré nijak nemôžu využiť, dostať lúku na Ťahanovciach?
Prečo by na tomto sídlisku k obchodom, ktorých je tam požehnane (ani nejdem všetky menovať) mal pribudnúť ďalší? Starosta tam plánuje ekopark. Prečo nemá podporu nového vedenia mesta, ktoré malo rastlinku na bilbordoch? Vari vietor fúka od sponzora? Oháňať sa tým, že nie je čas, lebo ako chcú čerpať fondy, je veľmi zaujímavé. Pán primátor má zas a znova problém s časom. Nemal čas urobiť EYOF, bolo to riziko. Teraz opäť nemá čas a tak ide radšej zamieňať pozemky, namiesto toho, aby dal konečne niekto týmto vydriduchom po papuli a povedal, „predajte nám to, alebo sa s nimi zadrhnite, veď vám sú na nič, a my neustúpime“. Ale im vlastne nie sú na nič. Hovorí o tom aj príspevok jedného z diskutérov pod článkom a informácie, ktoré tam uviedol a preverila som ju, nájdete ju tu:
Správa o odpovediach na interpelácie a dopyty poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré boli prednesené na VI. zasadnutí MZ dňa 11.04.2019“ uverejnené na oficiálnej stránke mesta Košice. Ak si to chcete pozrieť, citujem diskutéra: „Otvor si tam súbor „Správa IaD VI.MZ.pdf“, prejdi na stranu 15, interpeláciu 84/19 a odpoveď na ňu, bod 10, kde sa píše, že LABAŠ, s.r.o. dlhodobo nemá vôľu odpredať uvedené parcely, iba zameniť.“

Je zarážajúce, že už nové vedenie mesta odrazu ide ústretovo zamieňať (materiál je z 3.júna 2019).

My teda už všetci vieme, na čo im podobné pozemky sú:  na vydieranie mesta. Ide pritom o verejnú stavbu a rozšírenie cesty, ktorej stav traumatizuje sídlisko a mesto už dlhé roky. O morálnom aspekte celého tohto cirkusu ani nehovorím. V biznise ju ťažko hľadať, ale neviem dokedy sa budú tieto veci u nás v meste prehliadať. Je zaujímavé, že bývalé vedenie ustúpiť nechcelo o čom svedčí konštatovanie, že DLHODOBO nechcel Labaš s.r.o. pozemky predať, iba zameniť. Nové vedenie už aj vie, za ktoré pozemky a dokonca vyšlú viceprimátora za starostom aby ho lámal. Dúfam, že sa p. Ihnát nedá zlákať vidnou tentokrát núkaných 120 miest na parkovanie pre verejnosť v čase MIMO otváracích hodín. Koľká veľkorysosť. Najviac pokrytecké je však médium, ktoré informáciu prinieslo. V článku najprv nechá zástupcu Labaš s.r.o. rozprávať o výhodách projektu, či nariekať mesto ako oni chcú stihnúť podať žiadosť na fondy. Argumenty starostu Ihnáta sú už v sekcii, za ktorú si musíte platiť. Protiargumenty sa bez tohto nedozviete. Je toto objektívne informovanie verejnosti? Je toto hodné denníka, ktorý získal novinárske ceny? Nemyslím si.

Naše mesto nevyzerá, že bude zelenšie, nevyzerá, že bude ekologickejšie, vyzerá, že bude F®ešáckejšie.

Na východe nič nové

19.09.2019

Pán predseda KSK Rastislav Trnka nebol pozvaný na rozdávanie cukríkov, alias rokovanie Vlády SR v obci Čaňa, blízko Košíc. Zas a opäť ho nepozvali pre jeho vlaňajšie cukríkové vyjadrenia viac »

Už se perou 4

18.09.2019

Som Sibyla, čo sa nemýlila! Hneď po zvolení tímu Fungujúcich Košíc na čele s BIG BENOM POLAČEKOM som písala, že sa začnú biť chlapci. Boli tak nehomogénni (a nemyslím len zjavom), že viac »

Zelené Košice, ale len podľa aktivistov (keď sú stromy toxické)

10.09.2019

Pred pár týždňami starostka mestskej časti Nad Jazerom, p. Kovačevičová v Košiciach prišla s informáciou, že sa jej ozval donor, ktorý prispeje na výsadbu 24 tisíc stromov v mestskej časti. viac »

HongKong protest demonštrácia

Demonštranti v Hongkongu pošliapali čínsku zástavu

22.09.2019 21:32

Tá neskôr spolu s odpadkovým košom skončila v rieke.

čaputová ukrajina pamatnik

Čaputová má dvojaký meter na lumpov, hovorí Hrnko. Blahová je po sto dňoch s ňou spokojná

22.09.2019 19:00

V pondelok uplynie sto dní od nástupu Zuzany Čaputovej do prezidentskej funkcie. Ako ju hodnotí koalícia a opozícia?

videopredpoveď

Na Slovensko sa rúti séria frontov! Vieme, aký bude prvý jesenný týždeň

22.09.2019 16:59

Rozprší sa? Aké teploty nás čakajú od pondelka do nedele?

Corbyn

Corbyn je v prípade zvolenia odhodlaný zostať vo funkcii premiéra celé obdobie

22.09.2019 16:36

Sedemdesiatročný Corbyn podľa AP vyvrátil špekulácie o tom, že uvažuje o rezignácii.

darinarufusova

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 81009x
Priemerná čítanosť článkov: 1800x

Autor blogu

Kategórie